*معنی کارآفرین محتاط چیست؟

معنی کارآفرین محتاط چیست؟

کارآفرین محتاط، کسی‌ است که شغل روزانه‌اش را حفظ می‌کند و کاری را که دوست دارد، عصرها و تعطیلات آخر هفته دنبال می‌کند. مایل است برای شروع کسب‌وکار خودش، پیشقدم شود. ولی علاقه‌ای ندارد شغل فعلی‌اش را ترک کند و درآمد فعلی‌اش را از دست بدهد. قبول دارد که برای چندین سال باید ۶۰ تا ۹۰ ساعت در هفته کار کند تا برسد به جایی که یا بی‌خیال ایده‌ی بزرگش شود یا از شغل فعلی‌اش استعفا دهد و برود دنبال همان ایده‌ی بزرگ.

در این سال‌ها این مدل را توسعه داده‌ام تا شامل کارمندان یک سازمان هم بشود که به خاطر عملکرد بی‌نظیرشان، مدیریت یک محصول یا یک واحد خاص را بر عهده گرفته‌اند. آنها هنوز کارمند هستند، ولی مستقل عمل می‌کنند و در سودی که به وجود می‌آورند، شریک‌اند.

من هر دو نوع کارآفرینی را تجربه کرده‌ام‌ و هر دو را دوست داشته‌ام.

* چطور می‌شود هم یک کسب‌وکار شخصی را اداره کرد، هم در شغل روزانه ماند؟

این کار، انضباط شخصی، باور، صداقت، کار سخت و خانواده‌ای دلسوز می‌خواهد. کار راحتی نیست که بعد از یک روز کاری از شرکت‌ بروید خانه و تازه وقت بگذارید روی پروژه‌ی خودتان. بااین‌حال اگر برنامه‌‌ای درست کنید و به صورت منظم از آن پیروی کنید، موفق می‌شوید.

* چی باعث می‌شود که یک کسب‌وکار جانبی موفق شود؟

کسب‌وکاری را شروع کنید که می‌دانید چگونه است. کسب‌وکاری که بر اساس علاقه‌تان باشد و برای شناخت کامل آن کسب‌وکار، وقت کافی بگذارید. مثلا می‌توانید یک کار نیمه‌وقت مربوط به همان حوزه را تجربه کنید. برای موفق‌شدن در هر کسب‌وکار باید بفهمید بازار چه محصولی می‌خواهد و چه قیمتی مناسب است. باید بفهمید اولین فروش‌ها چگونه اتفاق می‌افتند؛ چه تکنیک‌های به‌خصوصی برای فروش به کار می‌روند، بدون آنکه برای به دست‌آوردن مشتری، هزینه‌ای شود. باید با پشت صحنه‌ی کسب‌وکارتان آشنا شوید (این که چطور یک مشتری جدید را تبدیل کنیم به خریدار محصولات با حاشیه‌ی سود بیشتر). و باید مهارت‌های اصلی کسب‌وکار یعنی بازاریابی، فروش و مذاکره را خیلی‌خوب یاد بگیرید.

* باید مواظب چه دام‌هایی بود؟

دام‌ها که خیلی زیاد هستند. مهم‌ترینش تحمیل‌ به بازار است، به جای این‌که ببینید بازار چه می‌خواهد. کارآفرینان جدید معمولا وقت و هزینه‌ی زیادی صرف می‌کنند تا محصول جدید و جذابی به بازار معرفی کنند. حتما دلیل خوبی برای نبودن یک کالا در بازار وجود دارد. پس بهتر است در مورد توسعه و بهبود یک محصول، محتاطانه جلو برویم. با نمونه‌ای ارزان‌تر یا مرغوب‌تر از محصولی شروع کنید که الان در بازار برایش تقاضا هست.

یکی دیگر از اشتباهات کارآفرین‌های تازه‌کار، سرمایه و زمان زیادی ا‌ست که روی موارد غیرضروری می‌گذارند. اساسی‌ترین فعالیت در هر کسب‌وکار، تراکنش‌های تجاری است. کارآفرین‌ حرفه‌ای می‌دانند بزرگ‌ترین شانس‌شان برای موفقیت، وقتی به دست می‌آید که حداقل، ۸۰ درصد سرمایهی اولیه‌ را  روی ایجاد اولین فروش می‌گذارند. خرید پرینتر و کارت ویزیت را فراموش کنید، دنبال راهکاری برای فروش باشید.

* چه کسانی برای این روش مناسب هستند؟

هرکس با مقدار کمی استعداد و انگیزه، سرسختی و صداقت می‌تواند موفق باشد. زیبایی‌اش در همین است. به شجاعت فوق‌العاده نیازی نیست.

* چه موقع باید از بین دو حرفه‌ یکی را انتخاب کرد؟ اصلا این تصمیم لازم است؟

جوابش خیلی ساده است. وقتی کسب‌وکارتان رو به رشد و برقرار است و درآمدی بیشتر از کار قبلی برایتان دارد، از خودتان بپرسید: این کسب‌وکار را دوست دارید؟ اگر جواب، مثبت بود بروید به دفتر رئیستان و بگویید می‌خواهید این شغل را بگذارید کنار. با این‌که وِل‌کردن ناگهانی کار، وسوسه‌انگیز است، ولی باید حرفه‌ای عمل کنید.